Raportowanie kwestii E- środowiskowych, S – społecznych, G – ładu korporacyjnego, kiedyś dobrowolność, dziś – powoli staję się koniecznością. Z jednej strony głośno mówi się o tym, że postępująca w zawrotnym tempie degradacja środowiska naturalnego powoduje, że mamy mało czasu na zmiany, a działania powinny zostać podjęte nie tylko przez władzę publiczną, ale także przez sektor prywatny. Z drugiej strony wymogów, rekomendacji i standardów obejmujących kwestie środowiskowe i klimatyczne jest sporo, a ostatnie miesiące przyniosły znaczące zmiany w tym zakresie.
Regulacje unijnie z zakresu zrównoważonego rozwoju to nie lada wyzwanie, nie tylko dla podmiotów rynku finansowego, ale i spółek niefinansowych. Ci pierwsi zostali zobowiązani do opracowania licznych kwestii z zakresu zrównoważonego rozwoju. Kluczowe regulacje, w tym SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) oraz taksonomia, CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), przewidują obowiązki w zakresie m.in. rozszerzonego zakresu raportowania niefinansowego, uwzględniania ryzyk ESG w działalności inwestycyjnej oraz raportowania wskaźników zrównoważonego rozwoju. Spółki natomiast zostały zobowiązane do rozszerzenia raportowanych informacji o kwalifikacje działalności do taksonomii. Pierwsze raporty ukazały się w roku 2022 za rok 2021.


Porady online

Prawniczy Help Desk


Sprawdź

Jednak pewne obowiązki w zakresie zobowiązań wynikających z regulacji ESG zostały nałożone pośrednio także na spółki giełdowe. Zobowiązania nałożone w tym zakresie na sektor finansowy, pośrednio mają wpływ na każdy podmiot poszukujący finansowania lub inwestora. Bieżący rok oraz kolejne lata będą okresem intensywnych wdrożeń, w tym realizacji obowiązków wynikających
z regulacji ESG. To wszystko powoduje, że trudno będzie już nie uwzględniać zagadnień ESG – niemal każdy sektor gospodarki zostanie dotknięty wpływem tych regulacji. Z roku na rok obowiązków będzie więcej, będą szersze, będą nakazywały raportować dokładniej, a co ważne – będą podlegały dogłębnej weryfikacji przez audytorów.

Potrzeby interesariuszy w zakresie informacji niefinansowych znacznie wzrosły w ostatnich latach
i należy oczekiwać, że będą rosły nadal. Jednym z powodów takiego zjawiska jest rosnąca świadomość, że kwestie zrównoważonego rozwoju mogą zagrażać wynikom finansowym przedsiębiorstw, a inwestorzy chcieliby lokować swój kapitał z uwzględnieniem czynników środowiskowych, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego.
Ostatnie miesiące i lata, zrewolucjonizowały rozumienie raportowania niefinansowego, a to niewątpliwe spowoduje, że w raportach tych zobaczymy mniej kolorowych grafik,
a zdecydowanie więcej merytorycznej analizy.

Poleć znajomemu