Porada prawna – kiedy warto jej zasięgnąć? 5 sytuacji, w których kancelaria prawna staje się niezbędna.

Po co mi prawnik, skoro wszystko można znaleźć w Internecie, ostatecznie są grupy w mediach społecznościowych, tam można zadać pytanie i uzyskać szybką odpowiedź? Tak, to prawda, większość z nas zaczyna poszukiwania rozwiązania swojego problemu albo wsparcia właśnie w Internecie. Oczywiście, źródeł informacji jest mnóstwo, podobnie jak chętnych do pomocy. Pytanie tylko, jak zweryfikować, czy to, co czytamy, ma zastosowanie właśnie do naszego przypadku? Jak sprawdzić, czy osoba, która udziela nam odpowiedzi, ma doświadczenie w podobnych sprawach? A co, jeżeli się pomyliła? Porada prawna – kiedy warto jej zasięgnąć? Poznaj 5 sytuacji, w których kancelaria prawna staje się niezbędna.

Porada prawna dla przedsiębiorcy

Własny biznes wiąże się z wieloma wyzwaniami, zwłaszcza, jeżeli dopiero startujemy, a obowiązków i formalności jest mnóstwo. Potem pojawiają się pierwsi klienci, kontrahenci, a wraz z nimi także bieżące problemy – reklamacje na źle wykonaną usługę, brak zapłaty, czasami kontrole z urzędów, a to wszystko trzeba przecież pogodzić z rozwojem firmy. Przedsiębiorca często nie ma wątpliwości, że powinien skorzystać z usług księgowej, trzeba przecież ustalić właściwą formę opodatkowania, podstawę składki zdrowotnej i wiele innych. Do tego potrzebny jest specjalista. Podobnie jest z prawnikiem – żeby przygotować prawidłową umowę z konsumentem, nie wystarczy wzór z Internetu, trzeba znać obowiązki informacyjne, wymagania specyficzne dla danej branży i dostosować jej treść do naszych potrzeb. Dowiedz się dlaczego, w przypadku przedsiębiorców porada prawna od doświadczonego specjalisty to niekiedy konieczność.

porada prawna dla przedsiębiorcy, w jakiej sytuacji warto z niej skorzystać

Czy warto skorzystać z porady prawnej rozpoczynając działalność gospodarczą?

Już wiesz, że praca na etacie to nie dla Ciebie, masz pomysł, masz biznes plan – wystarczy zacząć. Zanim jednak wybierzesz właściwą formę działalności, trzeba się zastanowić, która z nich będzie dla Ciebie optymalna. Warto ocenić, czy jednoosobowa działalność gospodarcza odpowie na Twoje potrzeby, być może lepsza będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie w Twoim przypadku mniej ryzykowna. W takiej sytuacji porada prawna może znacznie ułatwić dokonanie właściwego wyboru.

Usługi dla konsumentów - czego może dotyczyć porada prawna?

Jeżeli Twoja firma świadczy usługi dla konsumentów, musisz znać swoje obowiązki – umowa musi spełniać określone wymagania, jeżeli umowy zawierasz na odległość lub poza lokalem – powinieneś w sposób prawidłowy wypełniać obowiązki informacyjne. Skutki nieprawidłowych postanowień albo braku wypełnienia obowiązków to nawet brak możliwości otrzymania zapłaty za wykonaną pracę. Dlatego w przypadku świadczenia usług dla konsumentów porada prawna może mieć kluczowe znaczenie.

Zatrudnianie pracowników a wsparcie kancelarii prawnej

Zatrudnianie pracowników to nie tylko zawarcie umowy o pracę (tak, wiemy, wzór można znaleźć w Internecie). Jeżeli zatrudniasz, to z pewnością musisz wiedzieć o obowiązkach w zakresie BHP, znać swoje prawa jako pracodawcy (jeżeli pracownik często choruje lub nie masz pewności, że właściwie korzysta ze zwolnienia lekarskiego). A jeżeli postanowisz się z nim rozstać – także warto zadbać o właściwe przeprowadzenie tego procesu, bo wadliwe wypowiedzenie może wiązać się z niemałymi kosztami. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z porady prawnej.

Przedsiębiorca a pomoc prawna. Abonament prawny może uchronić cię od popełnienia kosztownych błędów

Relacje z kontrahentami

Prowadząc działalność często korzystasz z usług kontrahentów – innych przedsiębiorców. To może być podwykonawca, współpracownik lub przedsiębiorca świadczący usługi na Twoją rzecz. W takim przypadku nie zawsze przywiązujemy wagę do treści umów, które z nimi zawieramy – problem pojawia się zazwyczaj później – jeżeli coś zostało wykonane wadliwie, niezgodnie z ustaleniami albo jeżeli nie otrzymaliśmy płatności na czas. W takim przypadku warto zabezpieczyć się już w umowie, którą zawieramy z takim przedsiębiorcą, nierzadko to, co ustaliliśmy na początku współpracy, ma potem znaczenie w sporze z takim kontrahentem.

Porada prawna: RODO, AML i inne wymogi

Każda branża jest specyficzna i posiada własne regulacje, ale zagadnienie danych osobowych jest dla wszystkich wspólne. Warto zadbać o właściwe realizowanie tych obowiązków, bo kary za brak odpowiedniego stosowania przepisów mogą być dotkliwe. Prowadzisz biuro rachunkowe? Kantor? A może jesteś pośrednikiem w obrocie nieruchomościami? Warto znać i stosować (!) regulacje związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Brak wypełniania obowiązków wynikających ze statusu instytucji obowiązanej, również może być dotkliwy.

Po co mi zatem kancelaria? Wyspecjalizowana kancelaria ma doświadczenie we wszystkich aspektach prawnych, które dotyczą biznesu, dlatego potrafi doradzić kompleksowo – zarówno w zakresie tworzenia biznesu, jak jego prowadzenia zgodnie z prawem. Zanim zatem zdecydujemy się na znalezienie wsparcia na forach internetowych, ustalmy z kancelarią, jakie mogą być warunki współpracy i czy spokój w prowadzeniu biznesu nie jest wart ceny, jaką kancelaria zaproponowała za taką usługę?